Czy warto kupić AC?

10 lutego 2011

AC, czyli autocasco jeszcze do niedawna było rarytasem, na który niewielu kierowców było stać. Po prostu składki były tak wysokie, że kierowcy woleli brać na siebie ryzyko szkody i zapłaty wynagrodzenia dla blacharza z własnej kieszeni. Czy coś się zmieniło w tej kwestii? Czy oprócz OC warto wykupić sobie ubezpieczenie AC i spać spokojnie? Przeczytaj i zdecyduj.

Co daje AC?
AC chroni właściciela pojazdu przed zdarzeniami takimi jak uszkodzenie auta z winy ubezpieczonego, kradzież, zalanie, spalenie auta. Oczywiście nie w każdym przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Ale w sytuacji w której np. ma twoje auto spadnie drzewo albo spowodujesz wypadek to AC może pokryć takie straty (pamiętaj, że ubezpieczenie OC pokrywa tylko szkody, jakie wyrządzisz innemu pojazdowi; naprawę twego auta musisz pokryć z własnych pieniędzy lub po prostu z AC). Przed zakupem polisy AC powinieneś dokładnie sprawdzić jakie zdarzenia ona obejmuje, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Ubezpieczenia są dla ludzi i mogą cię skutecznie ochronić przed określonym ryzykiem, ale musisz dokładnie je wybrać i porównać. Szczególnie w AC, gdzie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inne ogólne warunki ubezpieczenia. Przeciwnie do OC, gdzie warunki ubezpieczenia określane są ustawą.

Taniej w pakiecie z OC
Ubezpieczyciele starają się w różnych sposób zachęcić klientów do zakupu AC. W końcu to właśnie na tych polisach zarabiają najwięcej. Dlatego oferują zniżki, jeśli wykupimy ubezpieczenie wraz z obowiązkowym OC. Dodatkowe zniżki otrzymasz za bezszkodową jazdę, za odpowiedni wiek oraz posiadanie dzieci. Za kontynuowanie ubezpieczenia w kolejnych latach również otrzymasz zniżki.

Taniej, bo mniejsze ryzyko
Dlaczego ubezpieczenia AC tanieją? Bo ryzyko kradzieży oraz innej szkody wyraźnie zmalało. Statystycznie mniej ginie samochodów, mamy lepsze drogi, nowsze samochody. I to sprawia, że polisy AC są bardziej dostępne. Ale i tak ubezpieczenia mogą być tańsze. Na co wbrew pozorom mamy wpływ: jeśli będziemy robić mniej wypadków, to ceny OC i AC spadną.