Jak wybierać

17 grudnia 2010

Ubezpieczenia typu: majątkowe, zdrowotne, turystyczne, autocasco są wprawdzie ubezpieczeniami nieobowiązkowymi, ale również potrzebnymi. Na przykład dom, mieszkanie, własne cztery ściany to jeden z najważniejszych celów każdej rodziny. Przede wszystkim dążą do niego młode małżeństwa, które chciałyby żyć na swoim. Niestety nie zawsze jest im to dane, bowiem nie każdą rodzinę stać na własne mieszkanie. Dlatego najczęściej w takich sytuacjach biorą kredyty mieszkaniowe. Jeżeli uda im się takie kredyty mieszkaniowe wziąć – a nie jest to sprawa łatwa – ,zakupią wreszcie upragnione mieszkanie, to też z pewnością będą chcieli je ubezpieczyć.  Pożary, kradzieże, powodzie, tak często ostatnio się zdarzają, że wykupienie takiego ubezpieczenia staje się koniecznością.
-Musimy być przygotowani na takie zdarzenia. Taką ochroną są właśnie ubezpieczenia mieszkań, które niestety nadal często są lekceważone i dopiero w chwili nieszczęścia przypominamy sobie o nich. Nie możemy ciągle mieć pretensje do rządu, władz samorządowych, że w razie jakiegoś kataklizmu nie otrzymujemy wystarczającej pomocy. Przede wszystkim sami musimy o siebie zadbać. A ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia na życie? Jeżeli ubezpieczamy rzeczy martwe, takie jak chociażby mieszkania, samochody, czy motocykle, to gdy coś się stanie gdy ktoś nam coś ukradnie to stracimy tylko pieniądze, ale kiedy stracimy zdrowie żadne pieniądze już nie pomogą – powiedział jeden z ubezpieczonych.
Każda forma ubezpieczenia jest potrzebna i wykorzystywana w mniejszym lub większym stopniu. Jednakże rynek ubezpieczeń jest rynkiem dość trudnym dla jego klientów, poza tym nie dość jasnym i przejrzystym. Najczęściej klienci nie mają bladego pojęcia na jakich zasadach rynek ten funkcjonuje. Jak wiec powinno się postępować przy wyborze ofert i czym klienci powinni się kierować wybierając dla siebie najkorzystniejsze ubezpieczenie? Czy wybierać najtańsze ubezpieczenia, które nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, czy też raczej lepiej dopłacić i być spokojnym o swoją przyszłość? Pytań jest wiele, a odpowiedzi niełatwe. Z pewnością obliczenie kosztów ubezpieczenia nie wystarczy do podjęcia właściwej decyzji, bowiem nie tylko od kosztów ubezpieczenia zależy wybór najlepszej oferty. Ważne są także warunki na jakich funkcjonuje dane ubezpieczenie, ważne są sposoby naliczania szkód i przyszłego odszkodowania, ważne są całe procedury z tym związane. Ważny też jest dostęp do ubezpieczyciela oraz wiele innych czynników.
– Różne są rodzaje ubezpieczeń i różne są koszty. Ale w pewnych okolicznościach ubezpieczenia stają się ważniejsze od kosztów. Jeżeli mamy zamiar kupić mieszkanie najczęściej bierzemy kredyty mieszkaniowe, ale w kosztach tych uwzględniajmy również koszt ubezpieczenia mieszkania. Jeżeli ubezpieczamy siebie, ponieważ nie ma rzeczy ważniejszej od naszego zdrowia, a nie mamy na to pieniędzy to też warto wziąć kredyt – a nie jest to zbyt wielki wydatek – stwierdził jeden z agentów ubezpieczeniowych.