Rozpoznanie zawału serca – fakty i mity

26 czerwca 2017

Zawał serca objawia się nie tylko bólem w klatce piersiowej. W praktyce, nierzadko zdarza się, że w ogóle on nie występuje, a atakowi mogą towarzyszyć zupełnie inne dolegliwości. Poznaj najważniejsze fakty i mity związane z chorobami serca i z ich rozpoznaniem.

Największy lęk budzi w nas zazwyczaj rak – w każdej postaci. Jak wynika z Danych Instytutu Zdrowia Publicznego, blisko połowa zgonów Polaków jest zaś spowodowana przez choroby układu krążenia. To o wiele więcej niż w przypadku nowotworów złośliwych, które stanowią przyczynę śmierci co czwartego Polaka.

Na zawał umierają nie tylko mężczyźni

Faktem jest, że choroby układu krążenia zdecydowanie częściej dotykają mężczyzn. Statystyki pokazują jednak, że ponoszą oni mniejsze konsekwencje zawału niż kobiety, w przypadku których atak serca o wiele częściej kończy się śmiercią. Co więcej, to właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego a nie rak piersi, stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polek.

Ból w klatce to nie jedyny objaw

Wielu z nas kojarzy zawał serca przede wszystkim z ostrym bólem w klatce piersiowej. Do tego należy jednak jeszcze dodać towarzyszące temu zazwyczaj duszności, zawroty głowy, omdlenia czy kołatania serca. Opis ten pasuje przede wszystkim do przebiegu ataku u mężczyzn. W przypadku kobiet może on dawać zgoła odmienne objawy. Często spotyka się sytuacje, gdy panie w ogóle nie doświadczają charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. O tym, że przechodzą one atak serca, mogą świadczyć przede wszystkim duszności, skrócenie oddechu, uczucie osłabnięcia, a także bóle szczeki czy zawroty głowy.

Zadbaj o profilaktykę zdrowotną

Wielu chorób układu krążenia można uniknąć lub przynajmniej ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Często wystarczy zastosowanie uniwersalnej profilaktyki, na którą składają się m.in.:

  • aktywność fizyczna,
  • zdrowa i zblilansowana dieta,
  • regularne badania okresowe,
  • pozytywne nastawienie do życia.

Nie należy też zapominać o profilaktyce finansowej. Dzięki zgromadzonym oszczędnościom ewentualne koszty leczenia czy rehabilitacji nie będą stanowiły w takim przypadku źródła dodatkowych zmartwień. Ponadto są one także przepustką do otrzymania odpowiedniej opieki medycznej, która ułatwi szybki powrót do zdrowia.