Trudny wybór ale konieczny

8 sierpnia 2011

Gdy w grę wchodzi nasze zdrowie i życie nie zastanawiamy się nad kosztami i często wykupujemy ubezpieczenia zdrowotne w niepublicznych placówkach służby zdrowia. Nikt i nic bowiem nie jest w stanie nam dać gwarancji zdrowotnych, ale publiczna służba zdrowia niestety nie zapewnia nam nawet podstawowych praw. Problem tylko w tym, że ubezpieczenie zdrowotne w niepublicznych placówkach kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
– Jeżeli ktoś chce stać w kilometrowych kolejkach, żeby tylko zarejestrować się do lekarza specjalisty, czekać miesiącami na wizytę, a zdarza się, że nawet kilka lat na operację, to oczywiście może wybrać ubezpieczenie zdrowotne w nfz. Natomiast prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje nadzieję na profesjonalne i w miarę szybkie obsłużenie pacjenta przez lekarzy specjalistów. Niestety nie wszystkich stać na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, dlatego większość z nas może liczyć, albo na cud, albo na państwowa służbę zdrowia i państwowe ubezpieczenie zdrowotne, albo na kredyty i wykupienie prywatnego – powiedział jeden z pacjentów.
Ostatnio wiele firm wykupuje swoim pracownikom jako swego rodzaju bonusy, takie dodatkowe ubezpieczenia w prywatnych firmach medycznych. Nie  są to jednak usługi zbyt wysokiej jakości. Tymczasem nasi rodacy coraz częściej korzystają z prywatnych przychodni, szpitali oraz klinik. “Zamożniejsze osoby mogą się ubezpieczyć także indywidualnie. Z pomocą im przyszły niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, oferując rozmaite produkty z tak zwanej grupy ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to wciąż nowość na polskim rynku. Dotychczas mogliśmy jedynie ubezpieczać się na ewentualną konieczność pobytu w szpitalu, czy od ryzyka zachorowania na poważne choroby. Na dodatek taka usługa na ogół istniała jako dodatek do podstawowego ubezpieczenia na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokrywało na ogół kosztów zabiegów i badań. Było tak chyba dlatego, że przy niskiej przed laty podaży usług medycznych o wysokiej jakości ceny były ich bardzo wysokie. Ryzyko zachorowania pacjenta lub zrobienia kosztownych badań było natomiast bardzo wysokie. Asekuratorom, za stosunkowo niewielką składkę (a nie mogli jej zawyżać, bo nikt nie skorzystałby z oferty) nie opłacało się wychodzić do klientów z tego rodzaju usługami” – napisano w jednym z poradników. I to jest prawda, dlatego teraz wiele firm oferuje już profesjonalne ubezpieczenia i w takie ubezpieczenia można już wchodzić bez obawy, że coś nie zostanie zrealizowane. Niestety nie wszystkich stać na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, dlatego – jak już na wstępie zaznaczyliśmy – większość z nas może liczyć, albo na cud, albo na państwowa służbę zdrowia i państwowe ubezpieczenia zdrowotne, albo na kredyty i wykupienie prywatnego ubezpieczenia. I jeszcze jedno. Jeżeli decydujemy się sami wykupić ubezpieczenie zdrowotne, to mimo wszystko nie kierujmy się jedynie najtańszymi ofertami oraz tym czy są to małe firmy ubezpieczeniowe czy duże z tradycjami. Często małe firmy, dopiero wkraczające na rynek ubezpieczeń ze swoją ofertą, starają się przekonać do siebie klienta nie tylko poprzez rabaty, upusty i promocje, ale stawiają też na uczciwość wobec klienta oraz szybką i sprawną obsługę. Dlatego tak ważne jest rozeznanie rynku, sprawdzenie wielu ofert, a przede wszystkim zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń