Ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych wypadków

22 kwietnia 2017

Ubezpieczając dom czy mieszkanie, należy pomyśleć o polisie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czy istnieje możliwość, by takiej sytuacji wykupić ubezpieczenie NNW?

Panuje ogólne przekonanie, że ubezpieczenie NNW dotyczy jedynie ubezpieczeń komunikacyjnych. Nic bardziej mylnego: nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wszędzie, w warunkach domowych również. Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, więc zakres jego ochrony należy ustalić z firmą ubezpieczeniową. W razie nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony oraz jego bliscy mogą liczyć na wsparcie finansowe wynikające z polisy NNW.

Zakres ubezpieczenia NNW zależy od oferty ubezpieczeniowej oraz zawartej umowy. Dlatego przed wykupem takiego ubezpieczenia należy dokładnie przeanalizować ofertę i dopasować ją do swoich potrzeb. Paroma ma w swojej ofercie NNW Dom. Generalnie jest to ubezpieczenie na życie oraz zdrowie ubezpieczonego i jego rodziny w sytuacjach zwianych z użytkowaniem samochodu, ale pokrywa również zakupy protez oraz koszt operacji plastycznych.

Korzystniejsza wydaje się oferta NNW nieruchomości Allianz Direct, która ma zupełnie inny charakter. Jest to oferta skierowana do właścicieli mieszkań oraz osób prowadzących wspólnie gospodarstwo domowe – a więc jest to polisa ze wskazaniem na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się w domu. Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie takie można wykupić jedynie w pakiecie, czyli łącznie z ubezpieczeniem tej nieruchomości. Zakres ubezpieczenia zależy od wysokości składki, ale maksymalne odszkodowanie nie może być wyższe niż 10 tys. zł w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu i niż 20 tys. zł w przypadku orzeczenia 90 proc. trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wynosi 5 tys. w razie śmierci oraz również 5 tys. zł w przypadku zawału lub udaru mózgu osoby, która nie ukończyła 30 lat. Nie są to duże kwoty, dlatego warto sprawdzić podobne ubezpieczenia w innych firmach ubezpieczeniowych. W PZU osoby ubezpieczające domy mogą liczyć nawet na 40 proc. zniżki. Sprawdzić tylko należy, na jakich zasadach działa wówczas ubezpieczenie NNW w tej firmie.

Ubezpieczenie NNW nie cieszy się wielkim zainteresowaniem kierowców. Tymczasem jest jednym z najważniejszych na rynku ubezpieczeniowym. Ubezpieczając dom czy mieszkanie, warto sięgnąć również po taką polisę. Nie należy zapominać, że nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wszędzie, również w domach.