Umieraj lub płać

13 czerwca 2011

Nie da się ukryć, że rynek ubezpieczeń to bardzo intratny biznes, nic więc dziwnego, że nawet w czasie największego nasilenia kryzysu firmy ubezpieczeniowe miały się dobrze. Ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, turystyczne i ubezpieczenie zdrowotne – szeroka oferta i coraz więcej ubezpieczycieli. Niestety dla klientów tego rynku ubezpieczenia są drogie i dlatego klienci aby je wykupić coraz częściej sięgają po kredyty bankowe. Jest to oczywiście problem i gdy w grę wchodzą rzeczy martwe, nie ma to większego znaczenia, bowiem w najgorszym przypadku można stracić tylko pieniądze. Ale jeżeli chodzi o ludzkie zdrowie, a nawet życie sprawa zaczyna się komplikować. Dlatego ubezpieczenie zdrowotne staje się tak bardzo ważne. Dlatego coraz częściej korzystamy z prywatnych przychodni i szpitali mimo, iż wiąże się to z wysokimi kosztami. W wielu jednak przypadkach nie mamy innego wyjścia.
– To prawda nie tak dawno byłam w klinice na badaniach z matką i okazało się, że wyniki będą dopiero za pół roku. Spytałam więc pana profesora, kiedy będą wyniki jeżeli przeprowadzę badania prywatnie, no i okazało się że będą za trzy dni. Ot i cała filozofia – stwierdziła córka pacjentki.
Ostatnio wiele firm wykupuje takie prywatne ubezpieczenie zdrowotne swoim pracownikom, ponieważ mogą koszty zakupu tych ubezpieczeń wpisać w koszty uzyskania przychodu firmy. Jest też wiele osób zamożniejszych, które stać na wykupienie indywidualnego ubezpieczenia. Jest już wiele firm ubezpieczeniowych, które mają oferty z tak zwanej grupy ubezpieczeń zdrowotnych. Często zastanawiamy się czy wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy też pozostać przy publicznej służbie zdrowia. Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj daje samo życie. Jeżeli ktoś chce stać w kilometrowych kolejkach, żeby tylko zarejestrować się do lekarza specjalisty, czekać miesiącami na wizytę, a zdarza się, że nawet kilka lat na operację, to oczywiście może wybrać ubezpieczenie zdrowotne w nfz. Natomiast prywatne ubezpieczenia zdrowotne dają nadzieja na profesjonalne i w miarę szybkie obsłużenie pacenjnta przez lekarzy specjalistów. Niestety nie wszystkich stać na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, dlatego większość z nas może liczyć, albo na cud, albo na państwowa służbę zdrowia i państwowe ubezpieczenia zdrowotne, albo na kredyty i wykupienie prywatnego.